- - - -
Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Liberec, Jeronýmova 425/27, příspěvková organizace  
 

Kurs astrochemie a návštěva tokamaku na AV

Hlavní strana > Kurs astrochemie a návštěva tokamaku na AV

image

Exkurze začala zajímavou přednáškou RNDr. Martina Feruse z Ústavu fyzikální chemie dr. Heyrovského AV ČR.

image
image
image

Studenti se dozvěděli, jaké děje probíhaly ve vesmíru při jeho vzniku, jaké reakce se odehrávají na vesmírných tělesech – hvězdách, planetách, supernovách a jak tyto poznatky vědci získávají.

image
image
image
image

Po přednášce se prošli po nábřeží Vltavy k pražskému Klementinu.

image
image
image

Původně jezuitský klášter skrývá tajemství historie počátků astronomických pozorování, nádhernou knihovnu, která sloužila později a vlastně dodnes i studentům Karlovy university v Praze a vystoupali na věž Klementina, odkud je nejkrásnější pohled na celou Prahu.

image
image

Exkurze končila prohlídkou modelu zařízení na výzkum termojaderných reakcí – tokamaku, poté i skutečného tokamaku a velína tohoto pravděpodobného zdroje termojaderné energie budoucnosti, na kterém pracují vědci celého světa.

image
image
image

Studenti kvinty se tak seznámili místo hodin chemie formou krásné přednášky s dějem, který je základem vzniku energie i hmoty ve vesmíru a nahlédli do unikátního vědeckého centra, kde se jaderné fúze realizují na Zemi. Možná se některý z nich stane také vědcem zapáleným pro svůj obor jako náš bývalý student Ondřej Kudláček, který dnes pracuje ve středisku jaderného výzkumu v italském Torontu.

RNDr. A. Havlíková


Přiložené soubory
> Není přiložen žádný dokument.

>> Zpět na výpis kategorie

Vítejte na webu Gymnázia a SOŠPg Jeronýmova,
fakultní školy Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
. <<